do kasy suma: 0,00 zł
blank

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Dzieci od najmłodszych lat wzorują się na rodzicach. To ich postawy próbują naśladować, postępując w podobny sposób w określonych sytuacjach. Dawanie przykładu ma znaczenie w kształtowaniu osobowości przyszłego dorosłego człowieka. Ważne jest więc to, by rodzice poprzez swoje zachowanie przekazywali dzieciom wartości takie jak np. umiejętność oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi. Aby nauczyć dziecko szacunku do pieniędzy, warto wprowadzić w życie małego człowieka kilka kluczowych zasad. Chcesz wiedzieć, jak nauczyć dziecko oszczędzania? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym podpowiadamy, jak uczyć dzieci oszczędzać od najmłodszych lat.

Zobacz też: Dlaczego skarbonka to dobry prezent dla dziecka?

Nauka oszczędzania – jak nauczyć dziecko szacunku do pieniędzy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy warto rozpocząć naukę oszczędzania. Mówi się, że najlepiej zacząć ją jak najwcześniej, np. ucząc dzieci poprzez zabawę. Już z kilkulatkami warto rozmawiać na temat pieniędzy i ich wartości. Można wykorzystać w tym celu zabawkowe kasy sklepowe i żetony czy w przypadku nieco starszych dzieci gry takie jak np. Monopoly. W ten sposób dziecko nauczy się, że aby coś mieć, trzeba za to zapłacić.  Dobrym rozwiązaniem jest też kupno dziecku skarbonki. Najlepiej zasugerować maluchowi, że pieniądze, które zgromadzi, będzie mógł wydać na określoną rzecz np. na wymarzoną zabawkę. Wówczas dziecko postawi sobie cel i systematycznie będzie odkładało otrzymane od rodziców pieniądze.

Warto zdecydować się na zakup skarbonki dla dzieci np. z grawerowanym imieniem. Takie skrzyneczki nie tylko dobrze się prezentują, ale także podkreślają, do kogo należy ich zawartość. Dzięki temu dziecko wie, że zgromadzone pieniądze, są tylko jego i to ono zdecyduje o tym, na co je wyda. Kolejnym krokiem powinno być dawanie dzieciom kieszonkowego. Cykliczne wypłacanie niewielkiej sumy nauczy dziecko samodzielnego gospodarowania pieniędzmi. Przykładowo, jeśli dziecko wyda wszystko na raz, należy je uświadomić, że nie dostanie dodatkowej gotówki, tylko będzie musiało czekać do kolejnej „wypłaty”. Wówczas przy następnym kieszonkowym zrozumie, że jeżeli lepiej rozdysponuje pieniędzmi, wystarczy mu ich na dłużej.

blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl